ZİMİD GENEL SEKRETERLİĞİ’NDE GÖREV DEĞİŞİMİ

ZİMİD Genel Sekreterliğine 01.09.2021 tarihinden itibaren Sayın Prof. Dr. Enver DURMUŞOĞLU’nun atandığını mutlulukla duyuruyoruz. Yaklaşık 33 yıllık üniversite kariyerinden sonra yeni görevine başlayan DURMUŞOĞLU, deneyimleri, anlamlı çalışma ve projeleriyle derneğimiz ve sektörümüz adına değer katmaya devam edecektir.

Yaklaşık 17 yıldır başarılı bir şekilde ZİMİD Genel Sekreterliğini yürüten Sayın Dr. Murat KANTARCI’ya görev süresince sağlamış olduğu tüm katkılar için teşekkür eder, 42 yılı aşkın profesyonel iş hayatından sonraki emeklilik döneminde kendisine sağlıklı ve güzel bir hayat dileriz.

Detayları Gör

Gübre, Tohum Kaplama Maddeleri ve Adjuvanların KKDIK kayıt durumu

23 Haziran 2017 tarihinde 30105 sayılı resmi gazetede yayınlanan Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması hakkındaki yönetmelik kapsamında gübreler, tohum kaplama maddeleri ve adjuvanlar için tanımlanan herhangi bir kapsam dışılık veya muafiyet bulunmamaktadır.

Sözkonusu madde grupları yılda 1 ton veya üzeri imal veya ithal edilmeleri halinde kayıt edilmeleri gereklidir.

Detayları Gör

Eşformulanların KKDIK kayıt durumuyla ilgili ZİMİD beyanı

23 Haziran 2017 tarihinde 30105 sayılı resmi gazetede yayınlanan Kimyasalların Kaydı, Değerlendirilmesi, İzni ve Kısıtlanması hakkındaki yönetmelik, kendi halinde veya karışım içinde üretilen ya da ithal edilen ve miktarı yılda 1 tonu geçen maddelerin kaydını gerektirmektedir.

Bitki koruma ürünlerinde kullanılan aktif madde ve eşformulanlar ile ilgili olarak, yönetmeliğin 16(1) maddesi yukarıda bahsi geçen kayıt yükümlülüğünden muafiyet için 2 kriter tanımlamaktadır.

  • Yalnızca bitki koruma ürünlerinde kullanmak üzere üretimi ya da ithal edilmesi
  • 25/3/2011 tarihli ve 27885 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bitki Koruma Ürünlerinin Ruhsatlandırılması Hakkında Yönetmelik ve 25/3/2011 tarihli ve 27885 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Bitki Koruma Ürünlerinin Sınıflandırılması, Ambalajlanması ve Etiketlenmesi Hakkında Yönetmelik kapsamında olması

Yukardaki kriterlerin ikisi birden karşılandığı durumda, aktif madde ve eşformulanlar kayıt edilmiş olarak kabul edilir.

Bu kapsamda bitki koruma ürünlerindeki aktif maddeler ve eş formülanlar yukarıda belirtilen hususlar doğrultusunda; KKDİK Yönetmeliği 16(1) maddesi gereği kayıt edilmeleri gerekmemektedir.

Detayları Gör

Afyon İlçelerinde Çiftçi Eğitimleri Düzenledik

Zimid’in Tarım ve Orman Bakanlığı ve TZOB ile birlikte yürüttüğü “BKÜ’nün Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı (SUI)” girişimi çerçevesinde, 7-8-9.05.2019 tarihlerinde Afyon’un Emirdağ, Çay ve Sandıklı ilçelerinde düzenlenen Çiftçi Eğitimlerine toplam 108 çiftçi katılmıştır. Toplantı bitiminde katılımcılara Kalıntı Yönetimi broşürleri dağıtılmıştır.

Detayları Gör

Niğde’de Düzenlenen Çiftçi Eğitimi Büyük İlgi Gördü

Zimid’in GTHB ve TZOB ile birlikte yürüttüğü “BKÜ’nün Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı (SUI)” girişimi çerçevesinde, 7.12.2017 tarihinde Niğde’de düzenlenen Çiftçi Eğitiminde toplam 138 çiftçinin katılımı ile eğitim toplantısı gerçekleşmiştir. Toplantı bitiminde katılımcılara “Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı broşürü” ve Zimid logolu şapkalar dağıtılmıştır. Eğitim sonunda katılımcılara ‘Katılım Belgeleri’ verilmiştir.

Detayları Gör

Milas Çiftçi Eğitimindeyiz…

Zimid’in GTHB ve TZOB ile birlikte yürüttüğü “BKÜ’nün Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı (SUI)” girişimi çerçevesinde, 14.12.2017 tarihinde Milas’da düzenlenen Çiftçi Eğitiminde toplam 64 çiftçinin katılımı ile eğitim toplantısı gerçekleşmiştir. Toplantı bitiminde katılımcılara “Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı broşürü” ve Zimid logolu şapkalar dağıtılmıştır. Eğitim sonunda katılımcılara ‘Katılım Belgeleri’ verilmiştir.

Detayları Gör

Karaman Çiftçisinden Eğitime Büyük İlgi…

Zimid’in GTHB ve TZOB ile birlikte yürüttüğü “BKÜ’nün Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı (SUI)” girişimi çerçevesinde, 30.11.2017 tarihinde Karaman’da düzenlenen Çiftçi Eğitiminde toplam 196 çiftçinin katılımı ile eğitim toplantısı gerçekleşmiştir. Toplantı bitiminde katılımcılara “Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı broşürü” ve Zimid logolu şapkalar dağıtılmıştır. Eğitim sonunda katılımcılara ‘Katılım Belgeleri’ verilmiştir.

Detayları Gör

ZİMİD Sakarya’da Düzenlenen Proje Çalıştayı’na Katıldı

20.09.2016 tarihinde Sakarya’da, Sakarya Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü, Sakarya Ziraat Odası ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı tarafınca yürütülen ‘’Zirai İlaç Ambalajlarının Oluşturduğu Risklerin Belirlenmesi ve Çözüm Yolları Geliştirilmesi Projesi’’ tanıtımı ve çalıştayına Zimid olarak katılım sağlanmıştır. Zimid Genel Sekreteri Dr. Murat Kantarcı ‘’Bitki Koruma Ürünleri Atık Ambalajları’’ ve Zimid Proje Koordinatörü Burcu Hamleci “Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı” konulu sunumlar ile katılım sağlamışlardır. Zimid olarak projenin eğitim ayağına her zaman katkı sağlayabileceğimiz belirtilmiş, 79 kişinin yer aldığı eğitim sonrasında Sakarya Ziraat Odası’nca Dr. Murat Kantarcı‘ya teşekkür plaketi sunulmuştur. Toplantı bitiminde katılımcılara SUI broşürleri ve Zimid logolu şapkalar dağıtılmıştır.

Detayları Gör

Acı Kayıp

Adama Satış Direktörü, değerli arkadaşımız Ercan Düven’in beklenmedik vefatını öğrenmiş olmaktan büyük üzüntü duymaktayız. Merhuma Allah’tan rahmet, Adama camiasına ve ailesine başsağlığı dileriz.
Zimid YK ve Genel Sekreterliği

Detayları Gör

Antalya Çiftçi Eğitimindeyiz

Kalıntı yönetimi projemizin bir diğer eğitimini 26.05.2017 tarihinde Antalya Doyran’da gerçekleştirdik. Zimid’in ve projenin tanıtımı sonrası eğitmenlerimiz üreticilerimize kalıntıyı önleme konusunda seralarda yapılması gereken iyi tarım uygulamaları ve entegre mücadele konusunda bilgiler aktardılar. İlk defa köy koşullarında gerçekleştirilen bu eğitime 30 üreticinin yani sıra Antalya Ziraat Odası Başkanı Sn. Nazif Alp’de katılmıştır.

Detayları Gör

‘’Avrupa Birliği’nde Gıda Güveliği ve İzlenebilirlik’’ Konferansı’na Katıldık

22.05.2017 tarihinde Mersin’de, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından ‘Avrupa Birliği’nde Gıda Güvenliği ve İzlenebilirlik’ kapsamında organize edilen, 67 kişinin yer aldığı çiftçi eğitimine Zimid olarak katılım sağladık. Zimid Proje Koordinatörü Burcu Hamleci ‘’Kalıntı Yönetimi’’ ve ‘’Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı’’ konularında katkı sağlamıştır.

Detayları Gör

Çanakkale Çiftçi Eğitimindeyiz…

24.04.2017 tarihinde Çanakkale Lions Kulübü Derneği ve Avustralya Konsolosluğu tarafınca organize edilen Çanakkale’deki çiftçi eğitimine Zimid olarak katılım sağladık. Zimid Proje Koordinatörü Burcu Hamleci ‘’Kalıntı Yönetimi’’ ve ‘’Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı’’ konularında katkı sağlamıştır. 49 kişinin yer aldığı toplantı bitiminde katılımcılara “Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı broşürü” dağıtılmıştır.

Detayları Gör

Ziraat Fakültesi Öğrencileri İçin Eğitim Düzenledik

28.03.2017 tarihinde Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü öğrencileri için düzenlenen eğitime Zimid Proje Koordinatörü Burcu Hamleci ‘’Kalıntı Yönetimi’’ ve ‘’Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı’’ konulu sunumları ile katkı sağlamıştır. 37 kişinin yer aldığı eğitim sonrasında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Başkanlığı’nca kendisine bir teşekkür belgesi sunulmuştur.

Detayları Gör

Denizli Çiftçi Eğitimindeyiz…

Zimid’in GTHB ve TZOB ile birlikte yürüttüğü “BKÜ’nün Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı (SUI)” girişimi çerçevesinde, 30.01.2017 tarihinde Denizli’de düzenlenen Çiftçi Eğitiminde toplam 141 çiftçinin katılımı ile eğitim toplantısı gerçekleşmiştir. Toplantı bitiminde katılımcılara “Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı broşürü” ve Zimid logolu şapkalar dağıtılmıştır. Eğitim sonunda katılımcılara ‘Katılım Belgeleri’ verilmiştir. Seminer sonunda yerel kanala Zimid’i tanıtan kısa bir röportaj verilmiştir.

Detayları Gör

Malatya Çiftçi Eğitimindeyiz…

Zimid’in GTHB ve TZOB ile birlikte yürüttüğü “BKÜ’nün Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı (SUI)” girişimi çerçevesinde, 23.01.2017 tarihinde Malatya’da düzenlenen Çiftçi Eğitiminde toplam 122 çiftçinin katılımı ile eğitim toplantısı gerçekleşmiştir. Toplantı bitiminde katılımcılara “Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı broşürü” ve Zimid logolu şapkalar dağıtılmıştır. Eğitim sonunda katılımcılara ‘Katılım Belgeleri’ verilmiştir.

Detayları Gör

Bakanlık Toplantısı

06-08.01.2017 tarihlerinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Antalya’da düzenlenen ‘’Ruhsat Yönetmeliği Değerlendirme Toplantısı’’na katıldık.

Detayları Gör

Gönen ve Balıkesir Çiftçi Eğitimindeyiz…

Zimid’in GTHB ve TZOB ile birlikte yürüttüğü “BKÜ’nün Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı (SUI)” girişimi çerçevesinde, 29-30.11.2016 tarihlerinde Gönen ve Balıkesir’de düzenlenen Çiftçi Eğitimlerinde toplam 190 çiftçinin katılımı ile eğitim toplantısı gerçekleşmiştir. Toplantı bitiminde katılımcılara “Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı broşürü” ve Zimid logolu şapkalar dağıtılmıştır. Eğitim sonunda katılımcılara ‘Katılım Belgeleri’ verilmiştir.

Detayları Gör

Mersin Çiftçi Eğitimindeyiz…

Zimid’in GTHB ve TZOB ile birlikte yürüttüğü “BKÜ’nün Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı (SUI)” girişimi çerçevesinde, 16.01.2017 tarihinde Mersin’de düzenlenen Çiftçi Eğitiminde toplam 113 çiftçinin katılımı ile eğitim toplantısı gerçekleşmiştir. Toplantı bitiminde katılımcılara “Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı broşürü” ve Zimid logolu şapkalar dağıtılmıştır. Eğitim sonunda katılımcılara ‘Katılım Belgeleri’ verilmiştir.

Detayları Gör

Bakanlık Eğitim Toplantısı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, 28.11.2016 tarihinde, Antalya’da düzenlenen ‘’BKÜ Stok Takip Programı Eğitim Toplantısı’’na katıldık.

Detayları Gör

Ziraat Mühendisleri ile Kalıntı Yönetimi Eğitim Toplantısı

ZİMİD’in ECPA, TZMO Antalya Şubesi, Antalya Tarım Danışmanları Derneği ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği ile birlikte yürüttüğü ‘’Kalıntı Yönetimi Projesi’’ kapsamında ‘’Seralarda Entegre Zararlı Yönetimi’’ konusunda eğitim toplantısı düzenlenmiştir. 05.11.2016 tarihinde Antalya ilinin Gazipaşa ilçesinde düzenlenen eğitime 41 ziraat mühendisi katılmış ve katılımcılara sertifika verilmiştir.

Detayları Gör

Agrotec 2016 20. Uluslararası Tarım Fuarı’na Katıldık

03.09.2016 tarihinde Agrotec 2016, 20. Uluslararası Tarım Fuarı’na Zimid olarak katılım sağlanmış, Zimid Proje Koordinatörü Burcu Hamleci “Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı’’ konulu sunumunun yanı sıra Zimid ve yürütülmekte olan projeler hakkında katılımcılara bilgi vermiştir. Toplantı sonrasında katılımcılara “Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı” broşürü dağıtılmıştır. Seminer sonunda Makine TV’ye Zimid’i tanıtan kısa bir röportaj verilmiştir.

Detayları Gör

Muğla Çiftçi Eğitimindeyiz…

Zimid’in GTHB ve TZOB ile birlikte yürüttüğü “BKÜ’nün Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı (SUI)” girişimi çerçevesinde, 28.04.2016 tarihinde düzenlenen Muğla Çiftçi Eğitimi’nde 138 çiftçinin katılımı ile eğitim toplantısı gerçekleşmiştir. Toplantı bitiminde katılımcılara “Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı broşürü” ve Zimid logolu şapkalar dağıtılmıştır. Eğitim sonunda katılımcılara ‘Katılım Belgeleri’ verilmiştir.

Detayları Gör

Kuşadası Çiftçi Eğitimindeyiz…

08.04.2016 tarihinde Kuşadası’nda çiftçi eğitim toplantısı düzenlenmiştir. 129 katılımcının yer aldığı eğitime ZİMİD (Zirai Mücadele İlaçları Üreticileri Derneği) Proje Koordinatörü Burcu Hamleci SUI (Safe Use Initiative) projesi kapsamında “Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı” konulu sunumu ile katılmıştır. Toplantı bitiminde katılımcılara Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Zimid tarafından hazırlanan “Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı broşürü” dağıtılmıştır.

Detayları Gör

Aksu’daki Eğitim Toplantısına Katıldık

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Aksu İlçe Müdürlüğü tarafından 01.03.2016 tarihinde Antalya ilinin Aksu ilçesinde bir eğitim toplantısı düzenlenmiştir. 95 katılımcının yer aldığı eğitime ZİMİD (Zirai Mücadele İlaçları Üreticileri Derneği) Proje Koordinatörü Burcu Hamleci SUI (Safe Use Initiative) projesi kapsamında “Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı” konulu sunumu ile katılmıştır. Toplantı bitiminde katılımcılara Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Zimid tarafından hazırlanan “Bitki Koruma Ürünlerinin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı broşürü” ile Zimid logolu şapkalar dağıtılmıştır.

Detayları Gör

Kalıntı Yönetimi Toplantılarımız Devam Ediyor

ZİMİD’in ECPA, TZMO Antalya Şubesi, Antalya Tarım Danışmanları Derneği ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği ile birlikte yürüttüğü ‘’Kalıntı Yönetimi Projesi’’ kapsamında ‘’Seralarda Entegre Zararlı Yönetimi’’ konusunda eğitim toplantısı düzenlenmiştir. 24.11.2015 tarihinde Kumluca’da düzenlenen eğitime 25 ziraat mühendisi katılmış, 25.11.2015 tarihinde Antalya’da düzenlenen eğitime 20 ziraat mühendisi katılmış olup katılımcılara sertifika verilmiştir. Sera ziyaretleri ile teknik uzmanlarımız ve İspanya Cajamar Ensititüsü uzmanının da sunumlarıyla verimli bir eğitim toplantısı gerçekleşmiştir.

Detayları Gör

Ziraat Mühendisleri ile Kalıntı Yönetimi Eğitim Toplantısı

ZİMİD’in ECPA, TZMO Antalya Şubesi, Antalya Tarım Danışmanları Derneği ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği ile birlikte yürüttüğü ‘’Kalıntı Yönetimi Projesi’’ kapsamında ‘’Seralarda Entegre Zararlı Yönetimi’’ konusunda eğitim toplantısı düzenlenmiştir. 20.06.2015 tarihinde Antalya’da düzenlenen eğitime 33 ziraat mühendisi katılmış ve katılımcılara sertifika verilmiştir.

Detayları Gör

Çiftçi Eğitimlerimiz Devam Ediyor…Şimdi Isparta’dayız

Zimid’in GTHB ve TZOB ile birlikte yürüttüğü “BKÜ’nin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı (SUI)” girişimi çerçevesinde 16.06.2015 tarihinde 40 üreticinin katılımı ile Isparta’da çiftçi eğitimi gerçekleşmiştir. Eğitim sonunda üreticilere Katılım Belgesi verilmiştir.

Detayları Gör

Berlin Fruit Logistica Fuarı

Berlin Fruit Logistica Fuarı’na katılan “Kalıntı Yönetimi” Proje ekibi, 4.2.2015 günü özel bir oturumda Türkiye’den fuara gelmiş olan ve diğer ilgili katılımcılara projenin tanıtımı, gerekçeleri ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermiştir. Toplantıya Zimid, TZOB Antalya Şubesi, AEPLA, İspanya Cajamar Araştırma Enstitüsü ve ECPA temsilcileri ev sahipliği yapmışlardır.

Detayları Gör

Kalıntı Yönetimi Eğitim Toplantısı

Zimid’in ECPA, TZMO Antalya Şubesi, Antalya Tarım Danışmanları Derneği ve Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği ile birlikte yürüttüğü “Kalıntı Yönetimi” projesi çerçevesinde 14.11. 2014 tarihinde düzenlenen eğitim toplantısı 112 ziraat mühendisinin katılımı ile büyük ilgi görmüş, katılımcılara sertifikaları verilmiştir.

Detayları Gör

BKÜ’nin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı

24-26 Haziran 2014 tarihleri arasında Antalya’da Zimid’in ECPA (European Crop Protection Association), GTHB ve TZOB ile birlikte yürüttüğü “BKÜ’nin Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanımı (Safe & Sustainable use of CPP=SUI)” girişimi çerçevesinde ECPA uzmanlarının da katılımı ve sunumları ile 3 ayrı eğitim toplantısı düzenlenmiştir,

Detayları Gör

Bitki Koruma Ürünleri ve Makinalarının Arzı ve Kontrolü Konulu Çalıştay

16-18 Nisan 2014 tarihlerinde GTHB, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nun Erzurum’da organize ettiği “Bitki Koruma Ürünleri ve Makinalarının Arzı ve Kontrolü” konulu çalıştaya genel sekreterimizin “BKÜ’nin Arzında Yaşanan Sorunlar” başlıklı sunumuyla katılım sağlanırken, ECPA uzmanlarının da Güvenli ve Sürdürülebilir Kullanım ve atık ambalaj yönetimi konularında sunumlu katkıları olmuştur.

Detayları Gör

ZİMİD 2014 Yılı Olağan Genel Kurulu Yapıldı

Zirai Mücadele İlaçları Üreticileri Derneği (ZİMİD)’nin 2014 yılı olağan genel kurulu, 20.01.2014 Pazartesi tarihinde saat 14:00’da Centrum İş Merkezi Lale Toplantı Salonunda (Suadiye/İstanbul) yeterli çoğunluk sağlanarak toplanmış ve Genel Kurul sonucunda yönetim kurulu Ayhan Kullep (Başkan) Hakan Abacı (Bşk. Vekili), Feruza Bayramova (Sayman) Boualem Saidi (Üye), Mehmet Barış Pehlivan (Üye) şeklinde oluşmuştur.

Detayları Gör